„Ajurweda a uroda” (autor: Melanie Sachs) – recenzja

Według nauk ajurwedy, nasze piękno zewnętrzne jest odzwierciedleniem naszego zdrowia i równowagi wewnętrznej. Zdrowie jest efektem utrzymania równowagi pomiędzy 3 siłami: vata, pita, kapha. Ich swobodny, niczym nie zakłócony przepływ, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organów wewnętrznych oraz wszystkich układów w ciele, m.in. pokarmowy, trawienny czy hormonalny. Dzięki równowadze wyżej wspomnianych energii, również tkanki (dhatus) ciała są odpowiednio odżywione, dzięki czemu nasza skóra ma promienny wygląd, włosy lśnią, ciało jest witalne a umysł ajurweda-a-urodaradosny. Melanie Sachs w swojej książce „Ajurweda a uroda” pisze, że: „(…) poznanie siebie oraz codzienne postrzeganie zdrowych nawyków i zwyczajów, (…) ujawnią to, co w nas najlepsze”. Poprzez zdrowe nawyki i zwyczaje, autorka książki rozumie odżywianie zgodne ze swoimi indywidualnymi potrzebami, dobieranie pokarmów w zależności od okoliczności, w których jesteśmy i czynników zewnętrznych, odpowiednie łączenie pokarmów tak, by sprzyjały jak najlepszemu przyswojeniu i odżywieniu ciała, jak również spokój podczas jedzenia.

Książka podzielona została na 12 części, wraz z wprowadzeniem i szerokim opisem niektórych koncepcji ajurwedyjskich, takich jak 3 dosze, prakriti czy dhatus, do których zapoznania zachęca autorka, tak by móc odpowiednio skomponować swoje preparaty upiększające lub odżywcze.

W 4 części książki zatytułowanej „Codzienne zabiegi upiększające”, Melanie Sachs opisuje jak poprzez odpowiednią dietę zapewnić sobie zdrowy i piękny wygląd, jak poprawić stan agni (ognia trawiennego) oraz jak dobrać pokarm w zależności od prakriti. Z tą częścią nie do końca się zgodzę, ponieważ dieta zgodna z naszym prakriti jest bardzo ogólnikowa i nie bierze pod uwagę faktu, że w większości przypadków nasze prakriti jest w stanie wrikriti/ w stanie zaburzonym. Dopiero po uważnej obserwacji swojego organizmu, wyodrębnieniu zaburzonych właściwości w ciele, możemy stwierdzić przystąpić do doboru odpowiednich kosmetyków.

Kolejne rozdziały poruszają kwestie zdrowego stylu życia uwzględniając w tym ćwiczenia fizyczne, medytację oraz zdrowy sen, przedstawiają znaczenie aromaterapii w ajurwedzie, wpływ kolorów na 3 energie (dosze) oraz zalety masażu ajurwedyjskiego wraz z krótkimi i prostymi opisami podstawowych technik, które można zastosować samemu, nawet nie będąc wykwalifikowanym masażystą.

W następnej, 8 części książki, autorka pokazuje jak zadbać o stan poszczególnych części swojego ciała, wykorzystując naturalne metody. Przydatną wskazówką dla mnie okazało się płukanie zatok mieszanka ciepłej wody z kurkumą i solą dla przeczyszczenia ich z zanieczyszczeń typu pył czy brud wdychanych codziennie, zwłaszcza gdy mieszka się w dużym  mieście.

Ostatnie 4 rozdziały poświęcone są pielęgnacji skóry, kuracjom odmładzającym, masażom twarzy oraz zabiegom netra basti. W rozdziale dotyczącym pielęgnacji skóry Melanie Sachs pisze, coś co powinno się brać pod uwagę nie tylko w przypadku dbania o urodę, ale również doboru produktów odżywczych, mianowicie: „(…) dobierając zioła, olejki i inne składniki kosmetyczne (…) w niniejszym rozdziale nacisk położony jest na wrikriti, czyli [zmieniony] stan skóry danej osoby, oraz na dobór takich składników, które mają cechy i działanie odpowiednie dla [zmienionego] stanu skóry”. W rozdziale można przeczytać o charakterystycznych typach cery każdej z dosz, zabiegach na twarz, oczyszczaniu skóry wraz z przykładowymi preparatami, które można sporządzić samemu, aby taki zabieg wykonać w domu. Są również przepisy jak przygotować kąpiele ziołowe, kompresy będące alternatywą dla kąpieli ziołowych oraz peelingi, maseczki i toniki do czyszczenia skóry twarzy. Oprócz tego są przykłady jak dbać o skórę całego ciała. Prawie 20 stron zostało poświęconych na opisanie masażu ajurwedyjskiego twarzy, przedstawienie jego zalet, doboru odpowiedniego olejku do masażu. Takiego masaży nie wykonamy sami, musi go zrobić ktoś doświadczony, ale za to osoba zainteresowana, podczas takiego zabiegu, może całkowicie poddać się rozluźnieniu i odprężeniu.

Książka Melanie Sachs, pt: „Ajurweda a uroda” jest o kobietach i dla kobiet. Opisuje jak w prosty i naturalny sposób zadbać nie tylko o swoje zdrowie wewnętrzne, ale również jak dobrać kosmetyki w zależności od naszych indywidualnych potrzeb. Ponadto przedstawia w jaki sposób skomponować proste i całkowicie naturalne kosmetyki w oparciu o oleje roślinne, owoce oraz zioła.. Książka może być przydatna nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn, pragnących poprawić kondycję zdrowotna i witalność swojej skóry, jak również terapeutów/ masażystów ajurwedyjskich chcących uzupełnić swoją wiedzę z zakresu prostego masażu ajurwedyjskiego.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *