O mnie

Dość często uczestnicy moich zajęć, wykładów i warsztatów pytają dlaczego zajęłam się jogą i medytacją. Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Jest to oczywiście związane z korzyściami, jakie mi przyniosło zastosowanie tych 2 dziedzin w życiu codziennym, dlatego pozwalam sobie napisać tu trochę więcej o sobie i swojej osobistej historii.

Urodziłam się 1 kwietnia 1983 roku. Od najmłodszych lat dużo chorowałam, głównie na choroby układy nerwowego. Spore dawki bardzo mocnych lekarstw, oprócz działania leczniczego, zniszczyły też mój młody organizm. Częste oddalenie od rodziny przez pobyt w szpitalach i sanatoriach, kroplówki itp. naruszyły bardzo moje funkcjonowanie psychiczne. Podrażnienie układu trawiennego oraz nerwowego dawały o sobie znać każdego dnia, odzywało się też częste obniżenie nastroju, a od czasu do czasu także trudności z dostosowaniem się do grupy i sytuacji. Kulminacją moich chorób był nowotwór jajnika w 2000 roku.

Przeszłam operację (a potem kilka laparoskopii) i mocną chemioterapię. Nowotwór został przezwyciężony, ale chemioterapia jest niestety również doświadczeniem, które bardzo niszczy organizm. Układ trawienny miałam po leczeniu onkologicznym w jeszcze gorszym stanie, do tego doszły ból głowy, problemy z cerą i parę innych objawów. Jednakże mimo wszystko doświadczenie choroby nowotworowej i cierpienie spowodowane wyniszczeniem organizmu po jej leczeniu zapoczątkowały na dobre moje poszukiwania. Poszukiwania, które zapoczątkowały moje życie obecnie, które bardzo lubię i cenię.

Około 2001 roku zaczęłam ćwiczyć jogę (wówczas w formie tylko praktyki asan, później dopiero doszła pranajama i medytacja). Dalsze poszukiwania doprowadziły mnie do „siostry” jogi – ajurwedy, najstarszego systemu medycznego świata, który można potraktować jako sposób życia, sposób dostrojenia się z otaczająca nas naturą i z nami samymi z wykorzystaniem różnych narzędzi: diety, ziołolecznictwa, ćwiczeń, masaży, medytacji, zmiany stylu życia, a czasem nawet zmiany otoczenia czy pracy…

Moją przygodę z ajurwedą rozpoczęłam od warsztatów kulinarnych w krakowskim centrum Śiwananda jogi. Pola Rdzanek była moją pierwszą nauczycielką ajurwedy, i to ona najmocniej zainspirowała mnie do dalszych poszukiwań. Warsztaty kulinarne, które prowadziła połączone z niewielką dawka teorii powoli wprowadzały mnie w tajniki ajurwedy. Chcąc czegoś więcej, zaczęłam sama szukać, dużo czytać na ten temat, powoli też wiązać swoją wiedzę o ajurwedzie z wiedzą wynikającą z praktyki jogi, jak również ze swoich doświadczeń zdrowotnych.

Stopniowo moja praktyka jogi zmieniała się, zaczynałam coraz bardziej zwracać się w kierunku takich jej aspektów jak pranajama, koncentracja, medytacja. Od około 2006 roku uczę się asan, pranajamy i medytacji u mojego męża, Macieja Wieloboba. Znacząco na moją praktykę wpłynęły też szkolenia w 2008 roku z długoletnimi uczniami T. Krishnamacharyi – aczarją A.G. Mohanem (Chennai, Indie) i jego żoną Indrą. Ważne zawsze było dla mnie też nauczanie aczarji Śrivatsy Ramaswamiego, choć najpierw znałam je z książek, a dopiero po wielu latach trafiłam do niego na warsztat.

Jednak w kontekście rozwoju mojej osobistej praktyki prawdopodobnie najważniejszym wydarzeniem było poznanie w 2007 roku nauczyciela mojego męża – murszida Karimbakhsha Witteveena (Wassenaar, Holandia) i rozpoczęcie regularnej praktyki medytacji sufickiej pod jego kierunkiem. 9 lat później, w 2016, Karimbakhsh nominował mnie na prowadzącą grupy medytacyjne, a w 2020 – szejk-al-maszejk Mahmood Khan nominował mnie na murszidę („starszą” szejkę, nauczycielkę-przedstawicielkę na sufickiej ścieżce).

Dziś prowadzę kursy nauczycielskie jogi, warsztaty jogi, zajęcia w małych grupach, medytacje. Wykładam o profilaktyce i terapii jogą na 2 uczelniach (Akademia Górnośląską i Uniwersytet Wrocławski), jestem współprzewodniczącą Centrum Sufizmu Uniwersalnego Otwarta Droga, napisałam 4 książki o ajurwedzie, jodze i medytacji. Mieszkam z mężem Maćkiem, synem Tymonem, 2 kotami i psem w Krakowie. Lubię podróżować vanem.

Do zobaczenia!

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność edukacyjną w zakresie jogi – postaw mi wirtualną kawę tutaj. Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
.