Ajurweda i terapia jogą IV: diagnoza, 3 guny i zmiana nastawienia umysłu (Agnieszka i Maciej Wielobób, Kraków)

Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Wielobób
Współprowadzący: Maciej Wielobób

23-24 marca, sob. 16.00-20.00, nd. 9.00-14.00

Cena: 520 zł

Terapia jogą w aktualnej formie, zrodziła się na początku XX wieku za sprawą głównie T. Krishnamacharyi, nazywanego “ojcem współczesnej jogi”. Temu wielkiemu joginowi zawdzięczamy nie tylko znaczące poszerzenie katalogu asan, ale i połączenie koncepcji ajurwedyjskich z jogicznymi. Oczywiście obecnie mamy dużo większą wiedzę anatomiczną (jest ona przedmiotem prowadzonego przez nas kursu “Terapia jogą i praca z powięziami”), jednak bez ajurwedy terapia jogą jest niepełna. Bez ajurwedy, nie ma jogicznego spojrzenia na człowieka. Dlatego też zanurzymy się w tym roku w cykl jogicznych spotkań z ajurwedą.

„Naturą trzech gun jest kolejno przyjemność, ból i otępienie. Guny służą kolejno do oświecania, aktywacji procesów i zamrażania w formę. Mogą dominować nad sobą, wspierać się, wzajemnie oddziaływać na siebie i współistnieć.” (Sankhjakarika XII)

Na ostatnich warsztatach w cyklu podejmiemy wątek gun, czyli trzech jakości prakriti. Guny pomagają określić stan umysłu, który nieustannie może się zmieniać, nad którym można i należy pracować, by uzyskać upragniony stan spokoju i względną dojrzałość. Sobotnia część warsztatu będzie skupiała się na wykładzie wprowadzającym w teorię gun (i paru uwagach o diagnozie ajurwedyjskiej) oraz sposobu przeniesienia tego na praktykę jogi. W części asanowej odniesiemy się do 2 z 3 gun – satwy oraz radżasu. Praktyka satwiczna będzie związana ze skupieniem uwagi na ciele i oddechu, na wsłuchaniu się w ciało, by zaprosić go do ruchu. Skupimy się na kontakcie z oddechem oraz uważnym ruchu obejmującym całe ciało, dzięki czemu poruszymy w nim energię. Radżas pomoże nam wykorzystać tą energię do nieco pełniejszych ruchów, a dzięki łagodnej stymulacji całego ciała wytworzy potrzebny do zmian ogień.

W niedzielę, skupimy się na praktyce bardziej tamasowej, intensywniejszej, mocniejszej i głębszej, pamiętając oczywiście o podstawach łagodności i szacunku do ciała.

Cena

Cena 2 dni warsztatu to: 520 zł

Miejsce

Ośrodek Kultury Nowa Huta – Klub Jędruś, osiedle Centrum A nr 6a, Kraków

Zgłoszenia

Jeśli chcesz zgłosić się na warsztat, wyślij mail zgłoszeniowy na agawielobob@gmail.com i (po potwierdzeniu wolnego miejsca) przelej kwotę za warsztat (520 zł) na rachunek:
Agnieszka Wielobób, mBank
nr rach. 19 1140 2004 0000 3602 8113 0268

Do zobaczenia!