Warsztat Agnieszki Wielobób on-line ~ Joga i praca z powięziami: taśma powierzchowna tylna // 9 maja

Agnieszka Wielobób (zdj. Klaudia Rozenek / Pakamera)

ON-LINE, 9 maja
godz. 11.00- ok. 15.45 (w trakcie 2 krótkie przerwy)

Joga i praca z powięziami: taśma powierzchowna tylna

Nauczycielka: Agnieszka Wielobób

Przeżycia, których doświadczamy, zapisują się w naszym ciele, miedzy innymi w naszych powięziach. Powięź, zbudowana z tkanki łącznej, to „trójwymiarowa pajęczyna”, w której zawieszone są organy, która otaczając każdy najmniejszy element organizmu, wpływa na jego funkcjonowanie i sprawia, że nasze ciało jest jedną całością.

Podczas tego warsztatu wprowadzimy do jogicznej pracy z powięziami (dla początkujących i zaawansowanych) oraz popracujemy z jednym z pasm powięziowych – z taśmą powierzchowną tylną (TPT). Rozciąga się od podeszwy stopy, biegnąc tyłem ciała, kończąc się na szczycie głowy blisko brzegu nadoczodołowego. Dzięki niej jesteśmy w stanie przyjąć pionową postawę ciała, jak również wspiera prawidłowe ustawienie kręgosłupa. 

W praktyce podczas warsztatu, zaczniemy od zwiększenia uważności tyłu głowy i pleców, ponieważ – gdy uruchomimy świadomość tylnej części ciała – dużo łatwiej nam będzie z nią pracować. Wykorzystując skłony do przodu i wygięcia w tył postaramy się poruszyć, rozluźnić, naciągnąć oraz nieco wzmocnić mięśnie wchodzące w skład tej taśmy.

Zaczniemy jednak od części teoretycznej, w ramach której przybliżę Wam czym są powięzi i taśmy anatomiczne, jaką powięź odgrywa rolę w naszym ciele i jak wykorzystać wiedzę o niej, by praktyka jogi stała się pełniejsza, bardziej świadoma i skoncentrowana na całym ciele. Aby zobrazować jak z nią pracować, posłużę się moim ulubionym eksperymentem z wykorzystaniem mąki ziemniaczanej i wody, tworząc tzw. ciecz nienewtonowską. Ona doskonale pozwala nam zrozumieć sposób reagowania naszej powięzi na bodźce, w tym nasz ruch lub dotyk. Zachęcam Was również do przygotowania sobie własnej cieczy, po to, by każdy z was mógł zanurzyć w niej dłonie/ stopy/ inne przedmioty, poczuć o czym mówię, i doświadczyć tego na własnej skórze (przepis poniżej).

Rozkład warsztatu (oprócz godziny rozpoczęcia wszystkie inne są podane orientacyjnie)

11.00-12.10 – wprowadzenie, eksperyment ze skrobią, odrobina teorii
12.10 – 12.25 – przerwa
12.25 – 15.10 – tematyczna praktyka asan
15.10-15.25 – przerwa
15.25 – sesja pytań i odpowiedzi

Co będzie wam potrzebne do warsztatu:

  1. Ciecz nienewtonowska plus ręcznik pod miskę z cieczą, ew. ręczniki papierowe (poniżej informacja jak ją przygotować, to bardzo proste). – opcjonalnie, ale zachęcam do przygotowania – wówczas można lepiej poczuć o czym będę mówić.
  2. Piłka tenisowa + mniejsza od niej piłka (np. golfowa lub większa gumowa).
  3. Mata
  4. Ew. koc pod kolana lub miednicę.
  5. Ew. pasek (jak nie masz paska do jogi, to może być zwykły do spodni).

Czas trwania warsztatu

ok. 4,5-5 godzin (w tym 2 15-minutowe przerwy), rozkład powyżej

Jak przygotować ciecz nienewtonowską?

  • 2 szklanki mąki ziemniaczanej
  • 1 szklanka wody, plus ewentualnie dodatkowa woda, gdyby ciecz była za gęsta
  • miska / mała miedniczka

Koszt: 180 złotych

„Miejsce”: Warsztat odbędzie się na dedykowanej mu zamkniętej grupie na Facebooku. Nagrania z warsztatu będą dostępne potem dla jego uczestników do powtórnego odtwarzania.

Rezerwacje:
zapisy i informacje: Agnieszka Wielobób, agawielobob@gmail.com
Jeśli chcesz się zapisać to wyślij do mnie mail i wpłać kwotę za warsztat na rachunek:
Agnieszka Wielobób, mBank, 12 1140 2004 0000 3202 3032 9750
Jeśli potrzebujesz fakturę na firmę, prześlij mi dane przy zgłoszeniu.