
Agnieszka Wielobób (zdj. Klaudia Rozenek / Pakamera)
ON-LINE, 9 maja
godz. 11.00- ok. 15.45 (w trakcie 2 krótkie przerwy)
Joga i praca z powięziami: taśma powierzchowna tylna
Nauczycielka: Agnieszka Wielobób
Przeżycia, których doświadczamy, zapisują się w naszym ciele, miedzy innymi w naszych powięziach. Powięź, zbudowana z tkanki łącznej, to „trójwymiarowa pajęczyna”, w której zawieszone są organy, która otaczając każdy najmniejszy element organizmu, wpływa na jego funkcjonowanie i sprawia, że nasze ciało jest jedną całością.
Podczas tego warsztatu wprowadzimy do jogicznej pracy z powięziami (dla początkujących i zaawansowanych) oraz popracujemy z jednym z pasm powięziowych – z taśmą powierzchowną tylną (TPT). Rozciąga się od podeszwy stopy, biegnąc tyłem ciała, kończąc się na szczycie głowy blisko brzegu nadoczodołowego. Dzięki niej jesteśmy w stanie przyjąć pionową postawę ciała, jak również wspiera prawidłowe ustawienie kręgosłupa.
W praktyce podczas warsztatu, zaczniemy od zwiększenia uważności tyłu głowy i pleców, ponieważ – gdy uruchomimy świadomość tylnej części ciała – dużo łatwiej nam będzie z nią pracować. Wykorzystując skłony do przodu i wygięcia w tył postaramy się poruszyć, rozluźnić, naciągnąć oraz nieco wzmocnić mięśnie wchodzące w skład tej taśmy.
Zaczniemy jednak od części teoretycznej, w ramach której przybliżę Wam czym są powięzi i taśmy anatomiczne, jaką powięź odgrywa rolę w naszym ciele i jak wykorzystać wiedzę o niej, by praktyka jogi stała się pełniejsza, bardziej świadoma i skoncentrowana na całym ciele. Aby zobrazować jak z nią pracować, posłużę się moim ulubionym eksperymentem z wykorzystaniem mąki ziemniaczanej i wody, tworząc tzw. ciecz nienewtonowską. Ona doskonale pozwala nam zrozumieć sposób reagowania naszej powięzi na bodźce, w tym nasz ruch lub dotyk. Zachęcam Was również do przygotowania sobie własnej cieczy, po to, by każdy z was mógł zanurzyć w niej dłonie/ stopy/ inne przedmioty, poczuć o czym mówię, i doświadczyć tego na własnej skórze (przepis poniżej).
Rozkład warsztatu (oprócz godziny rozpoczęcia wszystkie inne są podane orientacyjnie)
11.00-12.10 – wprowadzenie, eksperyment ze skrobią, odrobina teorii
12.10 – 12.25 – przerwa
12.25 – 15.10 – tematyczna praktyka asan
15.10-15.25 – przerwa
15.25 – sesja pytań i odpowiedzi
Co będzie wam potrzebne do warsztatu:
- Ciecz nienewtonowska plus ręcznik pod miskę z cieczą, ew. ręczniki papierowe (poniżej informacja jak ją przygotować, to bardzo proste). – opcjonalnie, ale zachęcam do przygotowania – wówczas można lepiej poczuć o czym będę mówić.
- Piłka tenisowa + mniejsza od niej piłka (np. golfowa lub większa gumowa).
- Mata
- Ew. koc pod kolana lub miednicę.
- Ew. pasek (jak nie masz paska do jogi, to może być zwykły do spodni).
Czas trwania warsztatu
ok. 4,5-5 godzin (w tym 2 15-minutowe przerwy), rozkład powyżej
Jak przygotować ciecz nienewtonowską?
- 2 szklanki mąki ziemniaczanej
- 1 szklanka wody, plus ewentualnie dodatkowa woda, gdyby ciecz była za gęsta
- miska / mała miedniczka
Koszt: 180 złotych
„Miejsce”: Warsztat odbędzie się na dedykowanej mu zamkniętej grupie na Facebooku. Nagrania z warsztatu będą dostępne potem dla jego uczestników do powtórnego odtwarzania.
Rezerwacje:
zapisy i informacje: Agnieszka Wielobób, agawielobob@gmail.com
Jeśli chcesz się zapisać to wyślij do mnie mail i wpłać kwotę za warsztat na rachunek:
Agnieszka Wielobób, mBank, 12 1140 2004 0000 3202 3032 9750
Jeśli potrzebujesz fakturę na firmę, prześlij mi dane przy zgłoszeniu.