Recenzja książki „Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę” (autor: Robert Edvin Svoboda)

Ajurweda to niesamowita wiedza o życiu człowieka. Jej znajomość pozwala w prosty, choć niekonwencjonalny sposób zrozumieć swoje życie i poznać tajniki harmonii i pełnego zdrowia. Istotą do zrozumienia jest oczywiście prakriti, czyli indywidualna konstytucja. 3 siły zarządzające naszym ciałem (vata, pita oraz kapha) poprzez swoje połączenie, w chwili zapłodnienia decydują o tym, jakie będzie nasze prakriti, nasza pierwotna i przez całe życie niezmienna natura.

Książka, którą trzymam ręku, jest doskonałym źródłem do szczegółowego i wystarczającego zrozumienia (na poziomie podstawowym) naszej natury, prakriti. Na polskim rynku, nie znalazłam lepszej książki, która byłaby poświęcona tylko temu zagadnieniu.

Autor podzielił książkę na 9 głównych części.

Pierwsza część „Dosze i smaki” to wprowadzenie do ważnych koncepcji Ajurwedy czyli 5 elementów, 3 dosz, 6 smaków. Bardzo podoba mi się rozdział o smakach, w którym R. Svoboda dokładnie opisał działanie smaków, skutki ich nadmiaru oraz niedoboru. Wszystko to odniósł nie tylko do funkcjonowania naszego ciała, ale również umysłu. Autor pisze: „…(…) smak (…) pokarmu wywiera ogromny wpływ na twoją świadomość i zdrowie. Smak to czynnik, który najsilniej że wszystkich czynników fizycznych działa na człowieka, nawet silniej niż dosze, ponieważ smak jest pierwszym bodźcem, jaki organizm otrzymuje podczas spożywania”. Wiedza o tym, że pokarm ma siłę transformującą, oraz nasze umiejętność wykorzystania tej wiedzy do naszych celów daje nam doskonale i łatwo dostępne narzędzie lecznicze. To jeden  najciekawszych rozdziałów książki.

Drugą część zatytułowana „Charakterystyka poszczególnych konstytucji„, można podsumować cytatem książki: „Podział na typy kontytucjonalne ma w zamierzeniu zapewnić ci podstawę, na której zbudujesz nowego siebie. (…) jeśli fundamenty są dobre, to i budowla będzie okazała, a jeśli fundamenty są niedoskonałe, to nic nie ocali gmachu tak wniesionego”. Fundamenty to oczywiście nasze prakriti oraz jego wystarczająca znajomość, która jest podstawą do dalszych działań w celu zapewnienia sobie optymalnej jakości życia i zdrowia.

Kolejne dwa rozdziały zatytułowane są „Pokarm„, „Odżywianie” oraz jego „Zdrowy styl życia – zalecenia”. Znaleźć tu możemy takie informacje jak rodzaje pokarmu dla poszczególnych typów konstytucjonalnych czy bardzo istotny w procesie zdrowia rozdział o rytuale jedzenia. Uważam, że jakość, sposób przygotowania posiłku oraz sposób w jaki go spożyjemy, jest kluczem do zachowania zdrowia. Często zapominamy, że jedzenie które spożywamy powinno być lekarstwem dla naszego ciała i umysłu. Stan umysłu z jakim przygotowujemy posiłek, wpływa na właściwości pożywienia. jeżeli podczas jego przygotowania kieruje nami złość lub agresja, takie cechy również pojawią się w jedzeniu, które gdy spożywamy, karmi złością i agresją nasze ciało i umysł. Jeżeli przygotowujemy posiłek w spokoju i radości (nie mylić z euforią czy pobudzeniem) to nasz pokarm będzie wzmagał właściwości spokoju. Nasze samopoczucie podczas przygotowania posiłku jest tak samo istotne jak podczas jego spożywania, o czym Svoboda również wspomina. Kolejny rozdział odnosi się do odżywiania dhatus, czyli 7 tkanek ciała, których odpowiedni odżywienie ma wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

W rozdziale “Choroby” autor przedstawił kilka najczęstszych problemów zdrowotnych, takich jak alergia i astma, zespół jelita drażliwego, choroby reumatyczne czy artretyzm. Na każdą z chorób poświęcił kilka kartek, dokładnie opisując przyczynę choroby, jej przebieg oraz możliwe sposoby leczenia, wszystko to rozpatrując pod kątem zaburzenia 3 dosz.

Gorąco polecam książkę “Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę” Roberta Svobody. To jedna z bardziej wartościowych książek, które dobrze mieć. Autor używa języka protego, pozbawionego medycznego i filozoficznego bełkotu, który trafi do każdego, choć trochę zainteresowanego ajurwedą.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

2 odpowiedzi na „Recenzja książki „Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę” (autor: Robert Edvin Svoboda)”

  1. Awatar Luiza Magdalena
    Luiza Magdalena

    Agnieszko, ale odnośnie tekstu o nadwrażliwości jelit w książce Svobody to jest mało zrozumiały. Może mi go zinterpretujesz? Byłabym wdzięczna!

  2. Awatar Agnieszka Wielobób

    Luiza a czego dokładnie w nim nie rozumiesz?
    pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *