Paścimottanasana – omówienie, ułatwienia i warianty [tekst + wideo]

Paścimottanasana” należy do grupy pozycji symetrycznych skłonów, w której intensywnie rozciągamy tył ciała. W tradycji indyjskiej występuje również pod nazwą „ugrasana– pozycji potęgi lub „brahmacaryasana” – pozycja wstrzemięźliwości. 

Jest to pozycja, w której najmocniej pracujemy z taśmą powierzchowną tylną, biegnącą od podstawy stóp, przez cały tył ciała, głowy aż do łuku brwiowego. Taśma powierzchowna tylna wspomaga ruchy w płaszczyźnie strzałkowej (przód-tył), stabilizację i pionizowanie ciała, dlatego niektóre z jej struktur są wyjątkowo mocne: ścięgno Achillesa, więzadła krzyżowo-guzowe czy powięź krzyżowo-lędźwiowa. 

Co daje nam wykonywanie paścimottanasany?

Paścimottanasana pomaga rozciągnąć tyły nóg, mięśnie wzdłuż kręgosłupa oraz mięsień pośladkowy wielki jak również uelastycznia nogi i kręgosłup. Ponadto kiedy wykonujemy ją bez napięcia (stosując np. bandhy) – odciąża serce i układ krążenia. 

Do pogłębiania wszelkich skłonów (w tym pascimottanasany) wykorzystujemy bandhy, zwłaszcza uddiyanabandhę. Uddiyanabandha pomaga wydłużać kręgosłup bez napinania mięśni kręgosłupa, klatki piersiowej czy rąk, co pozwala na bez wysiłkowe pogłębianie pozycji oraz rozluźnianie narządów w jamie brzusznej

Aby wykonać bezpiecznie pozycję, konieczne jest aby skłon w przód nastąpił „z miednicy” nie z tali. W przeciwnym wypadku narazimy kręgosłup lędźwiowy na niepotrzebne napięcie.

Kiedy pojawiają się trudności ze skłonami, warto przyjrzeć się taśmie powierzchownej tylnej, ponieważ prawdopodobnie uległą ona przykurczeniu, skróceniu w niektórych miejscach. Niektóre przyczyny przykurczenia tyłu ciała to:

 • Siedzenie na krześle z odchyloną w tył miednicą oraz siedzący tryb życia – sztywnieją między innymi biodra i odcinek lędźwiowy
 • Chodzenie w nieodpowiednim obuwiu – napięciu (a nawet stanom zapalnym) ulega powięź podeszwowa stopy
 • Permanentny stres – zwiększa między innymi napięcie w okolicy powięzi krzyżowo- lędźwiowej (odcinek lędźwiowy)
 • Napięcie w obrębie pozostałych taśm, które są ze sobą wzajemnie połączone. 

Jak ocenić czy taśma powierzchowna tylna jest napięta? Poniżej kilka typowych objawów, które dość łatwo u siebie zauważyć:

 • Utrudnione zginanie grzbietowe stopy (przyciąganie palców stóp w stronę golenia)
 • Skrócenie mięśni tyłu uda (mięśnie kulszowo – goleniowe)
 • Przodopochylenie miednicy
 • Pogłębienie lordozy lędźwiowej
 • Nutacja kości krzyżowej (podstawa kości krzyżowej przemieszcza się do przodu, a wierzchołek do tyłu)
 • Przeprost w górnej części odcinka szyjnego
 • Napięcie mięśni podpotylicznych
 • Napięcie tyłu głowy oraz oczu
 1. PRZYGOTOWANIE – poczucie ruchu miednicy

Usiądź w siadzie skrzyżnym, vajrasanie lub na krześle i wykonaj kilka ruchów miednicy, w taki sposób jak pokazałam na filmie. Pozwoli ci to na zorientowanie się w jakim stopniu miednica bierze udział w każdym skłonie.

Bardzo łagodnie, z dużą dawką świadomości w rejonie miednicy, zbliżaj kość łonową w stronę podłogi równocześnie unosząc kość krzyżową w stronę sufitu (nie pchaj kości krzyżowej ani kręgosłupa lędźwiowego w przód!!!). Następnie unoś kość łonową w stronę sufitu, a kość krzyżową zbliżaj w stronę podłogi.

Poniżej kroki do ćwiczenia. Na każdy punkt daj sobie chwilę, by poczuć to o czym jest mowa.

 • Zacznij od bardzo małych zakresów, tak by zorientować się na ile ruch jest łatwy i bezbolesny. Po kilku (5-10 powtórzeń) powtórzeniach ruchu, odpocznij.
 • Zakres możesz zwiększać jeśli uznasz, że ruch nie wywołuje napięcia. Po kilku (5-10 powtórzeń) powtórzeniach ruchu, odpocznij.
 • Obserwuj jak ruch miednicy wpływa na ruch kręgosłupa, klatka piersiowej i głowy. Po kilku (5-10 powtórzeń) powtórzeniach ruchu, odpocznij.
 • Podążaj za ruchem, nie usztywniaj pleców i głowy.  Po kilku (5-10 powtórzeń) powtórzeniach ruchu, odpocznij.
 • WAŻNE!!! Kiedy opuszczasz kość łonową w dół a kość krzyżową w stronę sufitu poczuj, jak miednica „wypycha” kręgosłup w stronę sufitu, ułatwiając jego łagodne wydłużenie i ew. otwarcie klatki piersiowej. Kiedy wykonujesz ruch odwrotny, poczuj jak miednica łagodnie ciągnie kręgosłup w dół zaokrąglając plecy i zamykając klatkę piersiową. Po kilku (5-10 powtórzeń) powtórzeniach ruchu, odpocznij.

Jeśli odpoczynek wymaga położenia się na plecach, zrób to. 

Wskazówki:

 • Im wolniejszy ruch wykonasz, tym więcej poczujesz wrażeń wewnątrz miednicy, w biodrach, w dolnych plecach. Rozluźnisz ponadto głębokie napięcia.
 • Szybki, nieuważny ruch – to mało użyteczny ruch. Nie pomoże rozluźnić głębszych napięć, nie zwiększy świadomości danego miejsca.
 1. PAŚCIMOTTANASANA

A. wersja pełna: zaczynając z dandasany z wdechem unieś ramiona do góry (wydłuż kręgosłup) – zwróć uwagę by miednica była w lekkim przodopochyleniu. Z wydechem, zaczynając ruch z miednicy, pochyl się do przodu i (jeśli to możliwe) chwyć za paluchy stóp. Z kolejnym długim wdechem podnieś ręce i tułów do pionu. Wykonaj tę pracy 3-6 razy, za ostatnim razem zostając w pozycji. Gdy wejdziesz ostatni raz do skłonu, by pozostać w pozycji – ułóż głowę wygodny sposób. W asanie zostań na około 6-10 oddechów, a w wersji intensywnej około 5-10 minut. Rób swobodne wdechy, wydłużone wydechy, a po wydechach zatrzymuj oddech na 2-5 sekund. Podczas tego zatrzymania oddechu stosuj mula i uddiyana bandhę, by pogłębiać pozycję. Gdy zechcesz wyjść z pozycji – rozluźnij uchwyt dłoni, z wdechem podnieś ramiona i tułów do pionu, a z wydechem opuść ręce po bokach tułowia do dandasany. 

B. wersja uproszczona: Wykonaj wszystkie kroki wejścia do pozycji jak w punkcie „a”, alE: 

 • usiądź wyżej, np. na kocu
 • ugnij kolana by zmniejszyć naprężenie taśmy powierzchownej tylnej. 
 • jeśłi zgięcie kolan to za mało, podłóż zrolowany koc lub wałek pod kolana, tak byś mogła (mógł) rozluźnić się w pozycji i by dolny kręgosłup pozostawał rozluźniony.
 • Połącz powyższe opcje 😀

Jeśli czujesz, że największe rozciąganie jest w okolicy krzyża czy lędźwi, koniecznie zegnij kolana lub wycofaj tułów ze skłonu, do momentu ustąpienia napięcia. 

 1. WARIANTY PAŚCIMOTTANASANY

A. parivritta paścimottanasana: pozostając w dandasanie z wdechem ponownie unieś ręce do góry i wyciągnij je ponad głową. Z wydechem skręć tułów w prawą stronę z ramionami wydłużonymi ponad głową. Z kolejnym wdechem wydłuż boki tułowia jeszcze bardziej, po czym z wydechem opuszczaj lewy bok tułowia w dół, chwyć lewą dłonią za zewnętrzną krawędź prawej stopy i włóż lewy łokieć́ za zewnętrzną stronę prawego kolana. Drugą dłonią chwyć za zewnętrzna krawędź lewej stopy. Pozostań w tej pozycji przez 3-6 głębszych oddechów, z wydechami pogłębiając skręt. Aby wyjść z pozycji, z wdechem podnieś się do góry i wróć z tułowiem do centrum. Następnie powtórz pozycję na drugą stronę. 

Wersja uproszczona: wykonaj skręt w prawo, z łagodnym pochyleniem się w stronę prawej nogi. Ułóż lewą dłoń po zewnętrznej stronie prawego uda lub golenia. Prawą dłoń ułóż na prawym biodrze wycofując przy tym prawy łokieć w tył, lub chwyć (od tyłu za plecami) za koniec paska, którego początek jest zahaczony za prawą stopę. Nie próbuj robić wklęsłych pleców, ale uzależnij wydłużanie kręgosłupa od nachylenia miednicy. Inaczej pojawi się ból w dolnych plecach

B. niralamba paścimottanasana Aby uzupełnić działanie paścimottanasany i uruchomić́ również pracę barków i klatki piersiowej, możemy zastosować również następujące ułożenia rąk w paścimottnasanie: 

 • dłonie wyciągnięte na ziemi (bez trzymania się za stopy) 
 • dłonie zaplecione za plecami 
 • dłonie złożone za plecami (paścimanamaskar mudra) 

W każdym z wymienionych wariantów możesz pozostawać na 3-6 oddechów. Wykonuj swobodne wdechy, wydłużone wydechy (ok. 4-8 sekund) oraz zatrzymanie oddechu po wydechu, podczas którego stosuj mula i uddiyana bandhę, które pozwolą̨ Ci pogłębić pozycję. 

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność edukacyjną w zakresie jogi – postaw mi wirtualną kawę tutaj. Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
.

Komentarze

4 odpowiedzi na „Paścimottanasana – omówienie, ułatwienia i warianty [tekst + wideo]”

 1. Awatar Ewa
  Ewa

  Cudowny opis. Dziękuję za to że jesteś

 2. Awatar Malwina
  Malwina

  Ja zwracam się z pytaniem, gdyż mam problem – moje plecy zaokrąglają się podczas skłonu.
  Jakie asany pomogą mi rozciągnąć tylną taśmę i miednicę, aby plecy nie zaokrąglały się a skłon wychodził z miednicy?

  1. Awatar Agnieszka Wielobób

   Cześć Malwina,
   Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję.
   Do rozciągnięcia/ wydłużenia taśmy tylnej używamy głównie skłonów w przód. Ale same skłony nie wystarczą, dlatego warto je łączyć ze skrętami czy skłonami w bok. Zaokrąglone plecy w paścimottanasanie to zapewne skrócony prostownik grzbietu czy tył uda lub łydki. Ale mięśnie są ze sobą połączone i połączone z powięzią i innymi układami tworzą całość. Dlatego aby pogłębić skłony skupiła bym się raczej na początku na pozycjach, które nie dotykają zakresu skłonu bezpośrednio. Dobre będą skrętoskłony, skłon do przodu połączony ze skłonem do boku. Do uruchomienia całej taśmy tylnej koniecznie do ruchu musimy włączyć dół i górę ciała (nogi i ręce, które są połączone przez miednicę). Jeśli wiadomo, ze do paścimottanasany trzeba rozciągnąć mieśnie wzdłuż kręgosłupa i tyły ud czy łydek, to w pozycjach przygotowujących (skrętosłony itp.), tak pracujemy, żeby poczuć te właśnie miejsca. Trochę wychodzimy poza schemat pozycji, poza schemat ruchu, szukając często własnego ruchu dostosowanego do potrzeby chwili Trzeba pamiętać, że problemem może nie być tylko taśma tylna, ale np. głęboka, spiralna czy boczna. Dlatego włączając jak najwięcej zakresów w ruch będzie wskazane. Dobrze będzie wchodzić i wychodzić z danej pozycji po kilka razy, starając się (na ile to możliwe) maksymalizować końcową część ruchu ale w sposób spokojny, nie szarpiący. A za którymś powtórzeniem zostać w pozycji na kilka oddechów, pozwalając wydłużać się i rozluźniać danemu miejscu. Dołączam link do pliku z przykładami pozycji, które mogą wspierać rozciąganie taśmy tylnej: https://agnieszkawielobob.pl/wp-content/uploads/2022/01/odp.jpg
   Rozpisałam je w postaci krótkich vinyas. Każdą vinyase wykonujemy kilka razy, synchronizując oddech z ruchem. Za ostatnim razem, np. po 5 -6 powtórzeniach danego ruchu zostajemy w pozycji ostatecznej, w której staramy się z łagodnością i wydechem pogłębiać pozycję.

   W pkt 1: można robić różne ułożenia nóg: jedna prosta druga zgięta, lotos, półlotos, jedna noga prosta druga w virasanie lub vajrasanie (kolano ugięte, stopa pod lub obok pośladka)
   W pkt 2: ręką w górze może wykonywać różne ruchy: wydłużanie, może iść w górę przodem lub bardziej bokiem, można ją rotować do wewnątrz kiedy w dole itp.
   W pkt 4: można zrobić to samo ale w pozycji Virabhadrasany 1, albo tadasany ze skrzyżowanymi nogami. Poszukać pozycji w której dół pleców, biodra, pośladki, uda będą się rozciągały.
   W pkt 5: druga pozycja to skłon do boku, ale bardziej taki z uwypukleniem jednego boku niż puszczeniem tułowia do dołu. Kolano nogi z tyłu zatrzymuje się na ziemią (bliżej lub wyżej) i ustawione jest wzdłuż tułowia. Ciężar po środku, w każdym razie nie na nodze z przodu.
   W pkt 6: to uttanasana i skrętoskłon. Nogi mogą być również skrzyżowane – kiedy prawa noga jest z przodu to skrętoskłon w prawo.
   To tylko kilka przykładów. Spróbuj poeksperymentować w pozycji, pobawić się nieco, poszukać takiego ustawienia w którym czujesz że to co ma zostać rozciągnięte, się wydłuża itp. Nie skupiaj się tylko na technice, ale na zwiększeniu uważności w ruchach i czucie tego co robisz.

   Poza tym, możesz ugiąć nogi w paścimottanasanie by plecy nie były, aż tak zaokrąglone. Pamiętaj też że w paścimottanasanie, dół pleców powinien lekko zaokrąglony, żeby chronić kręgosłup, a mięśnie brzucha aktywne by wspomagać tą ochronę. Skłon robimy z bioder do momentu, w którym to możliwe (bez pchania lędźwi do ziemi), a potem puszczamy tułów rozluźniając się, tak by nie było napięcia w dolnych plecach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *