„Celem ajurwedy jest zachowanie zdrowia zdrowych i wyleczenie chorych” (Caraka Sutra Sthana 30:26)
Książka „Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowym” autorstwa Partapa Chauchana to kolejna pozycja o ajurwedzie, którą warto mieć na naszych półkach. Autor podzielił książkę na 2 części, które w sumie liczą 12 rozdziałów. Ciekawą rzeczą jest wyróżniona szara kartka poprzedzająca każdy rozdział z mini spisem treści danego rozdziału – użyteczna, gdy szybko chcemy się zorientować co znajdziemy w rozdziale. Oprócz obszernego wytłumaczenia najważniejszych pojęć, w książce znajdują się jeszcze liczne obrazki oraz tabele, ułatwiające zrozumienie przekazu.
Pierwsza część książki, to „Podstawy ajurwedy” z której możemy dowiedzieć się wielu przydatnych informacji na temat ajurwedy. Partap Chauchan wyjaśnia czym jest ajurweda podkreślając związek ciała, umysłu, zmysłów oraz duszy jako podstawowych elementów tworzących nasz organizm. Po obszernym, ale dosyć zwięzłym wprowadzeniu w cele ajurwedy, przeczytamy o najważniejszych koncepcjach ajurwedy, na których oparty jest cały system leczniczy i prewencyjny tegoż systemu. Teoria 5 żywiołów, 3 dosz, 20 właściwości, 3 gun, 7 tkanek to pojęcia, których nie może zabraknąć w żadnej książce na temat ajurwedy, ponieważ to one nakreślają jej charakter oraz nadają spójność całemu systemowi pozwalając zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Dr Partap przedstawił tu również informacje o metabolizmie i trawieniu. Dla osób, które interesuje dietetyka ajurwedyjska lub dla tych, których dotknęły problemy trawienne ta część będzie bardzo ciekawa, przedstawiająca problem od nieco inne strony. Najważniejsze zagadnienia w tym rozdziale to funkcjonowanie agni oraz różne jego stany, proces trawienny i jego znaczenia w byciu zdrowym, oraz rola toksyn (ama) oraz w jakiś sposób powstają , gdzie się kumulują i jak się ich pozbyć.
Część druga to „Zdrowie i ajurweda”, której rozmiary przekraczają połowę książki. Jest to najobszerniejsza część, ale potencjalnie najbardziej użyteczna dla czytelnika. Znajdziemy tu rozdział o roli odżywiania i jego wpływie na nasze ciało i umysł. Dodatkowo informacje o 6 smakach, właściwościach pokarmu oraz ich energii. W rozdziale o diecie, autor przedstawia zasady zdrowego odżywiania, które zakłada spożywanie odpowiedniej ilości jedzenia z uwzględnieniem siły agni oraz wyboru pokarmów satwicznych. Są tu również wskazówki dotyczące wegetarianizmu. Partap pisze: ”Prawdziwa dieta ajurwedyjska to dieta ściśle wegetariańska. Istnieje wiele błędnych poglądów dotyczących wegetariańskiego odżywiania się i roli wegetarianizmu w ajurwedzie. Jedni autorzy dopuszczają mięso (…). Inni uważają, że dieta wegetariańska jest zalecana przez ajurwedę nie z powodów biologicznych i zdrowotnych, lecz religijnych”. W rozdziale tym przeczytamy również o tym jakie rady odnośnie jedzenia mięsa daje Caraka Samhita, oraz właściwościach odżywczych mięsa. Trzy kolejne rozdziały dotyczą zdrowia (filary dobrego zdrowia, rutyna dzienna, oraz dostosowanie się do pór roku), choroby (przyczyny, rola dosz w każdej choroby, nasze tendencje chorobowe, 6 stopni rozwoju choroby oraz klasyfikacja chorób) i terapii by leczyć choroby lub zapobiegać ich powstawaniu. Zaliczamy do nich śodhana czyli oczyszczanie wewnętrzne oraz rasayana czyli terapie odmładzające. Ostatni rozdział 12 „Domowe leki” poświęcony jest w całości na opis najczęściej dotykających nas chorób. W pierwszej części dr Partap charakteryzuje chorobę, następnie podaje ogólne zalecenia, ćwiczenia i inne. Artretyzm, astma, bezsenność, grypa i kaszel, niestrawność, choroby skóry czy otyłość to tylko część z wymienionych. Ciekawym dodatkiem jest część o ziołach i ich zastosowaniu. W opisie rośliny znajduje się część teoretyczna oraz kilka przykładów w jaki sposób wykonać z danej rośliny domowy lek: na bezsenność banan posypany kminem rzymskim lub suszona mięta na nudności.
„Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowym” jest dla każdego, kto przejmuje życie we własne ręce. Zapoznanie się z podstawami ajurwedy lub pogłębienie dotychczasowej wiedzy jest możliwe dzięki tej książce. Chyba jedyną wadą tego wydania – jeśli można to tak określić – jest dość wysoka cena (78 zł), jednak trzeba przyznać, że książka jest zadbana edytorsko, obszerna i dostajemy ją w twardej oprawie.
Przykładowy rozdział z ksiażki można przeczytać tutaj.
Książka do kupienia na stronie Wydawnictwa Virgo:
http://virgobooks.pl/alfabetyczny-katalog-ksiazek/90-zapowiedz-ajurweda-jak-dbac-o-siebie-i-byc-zdrowym-dr-partap-chauhan.html
Newsletter
Zapisz się na newsletter, by otrzymywać ode mnie interesujące materiały o jodze i ajurwedzie oraz informacje o moich bieżących inicjatywach. Kliknij w poniższy przycisk!
Dodaj komentarz