Kapha pochodzi od złączenia dwóch korzeni ka – woda oraz pha – kwitnąć. Tłumaczona jest jako ta, która skleja, spaja. Dosza ta pochodzi od złączenia dwóch ciężkich elementów: wody oraz ziemi. Jest ona energią, która buduje i natłuszcza (stawy, mięśnie, kości) przez co umożliwia prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego ciała pod względem strukturalnym. Kapha jest swego rodzaju spoiwem, elementem wiążącym czy też „smarowidłem” w całym ciele. Obejmuje swym działaniem wszystkie komórki ciała, tkanki oraz organy wewnętrzne.
Kapha ulokowana jest w klatce piersiowej, gardle, płucach, głowie, limfie, tkance tłuszczowej, tkance łącznej, więzadłach oraz ścięgnach. Dosza ta odpowiedzialna jest za nawilżanie pokarmu, przyrost tkanek (mięśniowej, kostnej), „naoliwienie” stawów jak również magazynowanie energii.
Cechy Kapha oraz jej manifestacja w ciele:
- Ciężki (ciężkie kości, mięśnie, mocna budowa ciała; tendencja do tycia; głęboki mocny głos)
- Powolny/ociężały (wolne ruchy, chodzenie, mowa; powolne trawienie i metabolizm)
- Zimny/chłodny (zimna i wilgotna skóra; stabilny apetyt i pragnienie wraz ze słabym metabolizmem i trawieniem; częste przeziębienia, kaszel; pożądanie słodyczy)
- Tłusty/oleisty (oleista skóra, włosy; naoliwione stawy i inne narządy)
- Płynny (ślinotok; nadmiar śluzu/płynu w klatce piersiowej, zatokach, gardle i głowie)
- Gładki (gładka cera; łagodna i spokojna natura)
- Gęsty (zwarta tkanka tłuszczowa; gruba skóra, włosy, paznokcie, stolec; mięsiste, zaokrąglone organy)
- Miękki (delikatny, przyjemny wzrok; miłość, współczucie, troska i opiekuńczość, wybaczanie, życzliwość)
- Statyczny (siedzący tryb życia, lubi spać i nic nie robić)
- Lepki (klejące właściwości, które powodują zwartą budowę stawów i narządów wew., lubi się przytulać, głębokie i mocne przywiązanie w miłości i przyjaźni)
- Niejasny/mętny (z rana umysł jest przyćmiony, niejasny; potrzebuje kawy, by zacząć dzień)
- Twardy (solidne, twarde mięśnie; siła; sztywność w poglądach)
FIZYCZNE CECHY KAPHY
Ludzie typu Kapha mają silną i mocną sylwetkę ze skłonnościami do nadwagi. Ich kości są silne, mięśnie dobrze rozbudowane. Są zazwyczaj niskiego wzrostu. Tendencja do nadwagi nie oznacza, ze typy kapha zawsze są otyłe. Cechą, która je wyróżnia to zimna, gładka, gruba i blada skóra z tendencjami do przetłuszczania się. Włosy kaphy są grube i gęste, miękkie, często falujące o ciemnym kolorze. Szyja, podobnie jak reszta ciała jest korpulentna i raczej krótka, dłonie są 'mocne’ i proporcjonalne do reszty. Typowe dla osób kapha są duże, sarnie oczy, które zawsze są błyszczące. Bije z nich spokój, rozwaga i zadowolenie. Usta mają pełne i uwydatnione, a język nabrzmiały, różowy, z charakterystycznym białym nalotem.
Jeżeli chodzi o apetyt, to jest on umiarkowany. Ze względu na wolny metabolizm (słabe agni), kapha może opuszczać kolację bez obawy, że wstanie rano głodna. Ponieważ kapha jest połączeniem elementu wody i ziemi, jej ruchy są wolne, ugruntowane, ale z drugiej strony lekkie i pełne gracji. Sen ma głęboki i nieprzerwany, ale po wstaniu ciężko jej dojść do siebie. Często chrapie. Ludzie o konstytucji kapha mają melodyjny głos, zabarwiony mocnym oraz niskim tonem, a ich mowa jest rozważna i powolna. Uwielbiają suchy i ciepły klimat, nie znoszą zimnej i wilgotnej pogody, podczas której często pojawia się u nich spowolnienie, depresja czy też smutek.
Zaburzenia cielesne kaphy
Otyłość, cukrzyca, przeziębienia i grypa, choroby zatok, grzybica, anoreksja i bulimia. Ponadto kapha często cierpi na alergie, astmę i zaburzenia układu limfatycznego. Zaburzenia snu (nadmiar), zatrzymanie wody w organizmie, co objawia się puchnięciem ciała, choroby serca, nietolerancja na zimno i wilgoć oraz nadmiar śluzu i flegmy (zatoki, klatka piersiowa).
PSYCHICZNE CECHY KAPHA
Ludzi kapha cechuje naturalna uczuciowość, tolerancja i umiejętność do wybaczania. W równowadze kapha jest ciepła, kochająca, łagodna i szlachetna. To osoba, do której zawsze możesz się przytulić i znajdziesz u niej ciepło i wsparcie. Spokojna kapha mentalnie i emocjonalnie jest zdrowa i usatysfakcjonowana z życia. Jako przyjaciel zawsze możesz na niej polegać, umie słuchać i angażuje się mocno zarówno w przyjaźni jak i miłości. Gdy inni załamują ręce w ciężkich chwilach, kapha jest silna, stabilna i daje oparcie dla wszystkich w koło. Kapha jest osobą, która nie potrafi otwarcie powiedzieć, co ją gnębi i rani. Ukrywa wszystko w sobie, ale kiedy już da upust swoim emocjom, to najlepiej nie być w pobliżu. Ma bardzo duży potencjał: mimo iż wolno się uczy – jak zapamięta to na zawsze, jest wytrzymalsza od vaty i pity, ale przy tym leniwa i potrzebuje często stymulacji z zewnątrz, aby wziąć się do roboty. Kapha uwielbia kolekcjonować i przywiązywać się do różnych przedmiotów, długo spać, leniuchować i zamykać się w domowym zaciszu, co często jest przyczyną letargu, depresji i poczucia osamotnienia. Negatywne cechy tej doszy to łakomstwo i chciwość, zaborczość, zachłanność oraz zawiść.
Co zrobić, żeby zrównoważyć kaphę
- Codzienne ćwiczenia. Kapha ze względu na swoje tendencje do stagnacji, powinna uprawiać dynamiczne sporty, aktywizujące całe ciało. Sporty dobre dla kapha, to np.: joga, aerobik, jogging, tenis, wioślarstwo, wspinaczka góska, jazda na rowerze.
- Spożywanie posiłków w cichej i przyjaznej atmosferze
- Noszenie ciepłych kamieni szlachetnych: rubin, żółty szafir
- Ograniczenie spożywania tłuszczy oraz smażonych potraw do minimum!
- Unikanie słodkich oraz zimnych napojów i potraw, jak również chleba (zwłaszcza białego!)
- Zalecana jest sucha sauna
- Spożywanie pokarmów gorących, lekkich i i suchych
- Używanie przypraw i ziół o smakach: ostry, gorzki, cierpki
- Ograniczenie spożywania nabiału, gdyż jest wychładzający, wilgotny i ciężki.
Pani Agnieszko robiłam test dwukrotnie i wychodzi ze mam doszę : vata-pitta-kapha czyli potrójną czy to żle i powinnam coś z tym zrobić?
dzień dobry,
Nie, to nie jest źle 🙂 Potrójne prakriti jest jak najbardziej w porządku 🙂
Zrównoważenie osoby o potrójnym prakriti bywa nieco trudno. Taka osoba ma cechy wszystkich dosz: np. ciężkość (cecha kaphy), ciepło. gorąco (cecha pitty), suchość (Cecha waty). wtedy dieta dla takiej osoby powinna być lekka, wychładzająca i nawilżająca. Ale to tylko przykład – aby wiedzieć jaki rozkład właściwości jest u Pani, dobrze się skonsultować z specjalistą ajurwedy by dokładnie określił prakriti i zalecenia. Dla utrzymania równowagi osoby o potrójnej doszy muszą spożywać dietę różnorodną, nie skoncentrowaną wokół niczego konkretnego. Tak by dostarczać sobie (dokarmiać swoje dosze) różnych smaków. Można patrzeć na pory roku i od nich uzależnić nieco swoją dietę. np. na wiosnę pilnować by dieta nie zaburzała doszy kapha w ciele, latem – by nie zaburzała pitty a na jesień – vaty. Ale jeśli jest jakieś konkretne zaburzenie, które wymagało by leczenia, to „patrzenie” na pory roku nie wystarczy. Wtedy potrzeba specjalisty ajurwedy, który pomoże ustalić dietę.
Dzień dobry i dziękuję za komentarz. Bo właśnie nigdzie nikt nie pisze, co zrobić z potrójną prakriti. A ja po kilku różnych testach ciągle mam równe i żadna nie pasuje bardziej. W końcu widzę, że intuicja dobrze podpowiada, że tylko jedna ścieżka nie wystarczy i raczej trzrba działać na konkretny problem w danym momencie. Dziękuję!
Dzień dobry,
Tak, to prawda. Jedna ścieżka to za mało, ponieważ nasz organizm rozwija się i zmienia dynamicznie, dlatego działamy na konkretny problem w danym momencie 🙂
pozdrawiam i powodzenia w dalszych poszukiwaniach!