Chciałabym w kilku zdaniach wytłumaczyć bardzo istotny wątek ajurwedy, mianowicie na czym polega różnica między doszą a prakriti, ponieważ bardzo często oba te terminy są mylone.

Dosze (vata, pita, kapha) są przejawem 5 żywiołów, i posiadają ich właściwości. Vata- energia ruchu, jest mobilna, lekka, sucha, szorstka i zimna. Pita – energia transformująca, jest gorąca, wilgotna, lekka. Kapha – energia spójności, jest statyczna, spajająca, ciężka, zimna i wilgotna. Dosze to subtelne energie; to siły tworzące i zarządzające naszym ciałem i umysłem. „Krążą” w całym organizmie, kierując funkcjami w naszym ciele i umyśle.

Może to pozwoli na lepsze zrozumienie czym sa dosze:

  • vata to nie gaz, ale nadmiar energii vata powoduje powstawanie wzdęć
  • pita to nie żółć, ale siła, która przyczynia się do tworzenia żółci w ciele
  • kapha to nie śluz tylko siła, która przejawiając się w ciele prowadzi do powstawania śluzu.

Krążące w ciele 3 dosze poprzez swoje połączenie, decydują o naszym prakriti, konstytucji psychofizycznej. Prakriti to unikalny zestaw właściwości odpowiadający dominującej doszy. Gdy w naszym ciele dominuje dosza vata, mówimy, że nasze prakriti to vata. A zatem, będziemy posiadali większość właściwości odpowiadających doszy vata: szorstka skóra, zimne dłonie i stopy, upodobanie do ruchu i częstych zmian, (pozytywne) pobudzenie umysłowe, itp.), ale również właściwości doszy pita i kapha.

Prakriti od momentu poczęcia, aż do końca naszego życia pozostaje niezmienna. Pod wpływem czynników zewnętrznych może jednak ulec zaburzeniu, wywołując stan nazywany vrikriti, czyli to co zaburzone.

Zatem stwierdzenie: „Jestem doszą vata?” będzie niepoprawne. Poprawne natomiast będzie zdanie: „Moje prakriti to vata”, „jestem typem vata”, „jestem konstytucji vata”. Testy, które znajdujemy w książkach nie są „testami na dosze”, tylko „testem do diagnozy prakriti”.

Newsletter

Zapisz się na newsletter, by otrzymywać ode mnie interesujące materiały o jodze i ajurwedzie oraz informacje o moich bieżących inicjatywach. Kliknij w poniższy przycisk!