Lada moment ukaże się moja książka “Ajurweda w praktyce. Jak stosować starożytną mądrość współcześnie?”, której współautorem jest mój mąż Maciek Wielobób.

Książka można kupić klikając TUTAJ.

Jaki był mój cel, gdy pisałam tę książkę?
Pisząc tę książkę miałam nadzieję, że uda mi się stworzyć materiał, który w prosty, rozsądny i użyteczny sposób wprowadzi do zasad ajurwedy. Że potencjalny czytelnik zrozumie założenia tej starożytnej sztuki leczenia i dostrzeże, że wprowadzenie wielu z nich w życie jest stosunkowo proste i nie wymaga tak wielkich wyrzeczeń, jak mu pierwotnie się wydawało.

O książce

ajurweda agnieszka wielobóbW pierwszej części książki (“Teoria”) wyjaśniamy (z Maćkiem) kontekst tradycji indyjskiej, jak również opisujemy historię ajurwedy. Staramy się zdefiniować czym jest ajurweda, pokazać różne jej odcienie znaczeniowe. Ponadto próbujemy wytłumaczyć czy i jak ta wiedza może być przydatna dla współczesnego człowieka Zachodu. Następnie przechodzimy do wyjaśnienia kluczowych koncepcji ajurwedy takich jak 5 żywiołów, 3 dosze, 3 guny, 20 właściwości oraz 6 smaków. Tłumaczymy również na czym polega różnica między prakriti i vrikriti oraz prakriti i doszą. Szczególnie często myli się te dwa ostatnie pojęcia.

Opisujemy również wszystkie podstawowe konstytucje psychofizyczne (prakriti) oraz zaburzenia dosz. Skupiamy się na tym, co zrobić by przywrócić równowagę przy zaburzeniu poszczególnych dosz. Pomagamy także odkryć swoje prakriti, przedstawiając prosty kwestionariusz do wypełnienia. Wprowadzamy również do koncepcji leczenia przez wzmacnianie i wzmaganie jakiegoś czynnika (brahmana) i przez redukcję (langhana) oraz do ajurwedyjskiej nauki o 7 dhatus (tkankach ciała). Zwracamy także uwagę na aspekt dostosowywania się do zachodzących przemian (parinama).

Druga część jest bardziej skoncentrowana na praktyce.Zaczynamy od rozważań na temat diagnozy. Można tu przeczytać o tym, czym jest choroba, jak dochodzi do jej powstania oraz przy pomocy jakich narzędzi ją wyleczyć. Omawiamy tutaj tzw. trzy filary ajurwedy i trzy środki diagnozy. Z trzech środków diagnozy wynikają sposoby diagnozowania, które – łącznie z badaniem z pulsu – przedstawiamy w książce. Zwracamy także uwagę na co warto zwracać uwagę w procesie diagnozowania (lub samodiagnozowania się).

Skupiamy się również na procesie terapii. Bardzo szczegółowo omawiamy leczenie dietą. Opisujemy czym w ajurwedzie jest agni i rozważamy wpływ pożywienia na nastawienie naszego umysłu. Podajemy nie tylko ogólne zalecenia żywieniowe, ale i bardzo obszerne wskazówki dla równoważenia poszczególnych dosz (i produkty żywieniowe, które wspomagają ten proces). Przedstawiamy także obszerne tabele, w których przyporządkowujemy produkty poszczególnym ajurwedyjskim smakom (kto z zainteresowanych ajurwedą na początku swojej drogi nie głowił się jakie produkty mają smak cierpki?), jak również rozpisujemy które produkty są rozgrzewające i wychładzające.

Wprowadzamy także do leczenia za pomocą ziół, asan jogi, masażu i dotyku, jak również sygnalizujemy terapeutyczny potencjał pranajamy (ćwiczeń oddechowo-koncentracyjnych) i medytacji.

Książka zawiera także obszerną sekcję z materiałami dodatkowymi, która obejmuje kwestionariusz diagnostyczny, kilka prostych przepisów (niektórych z nich nie ma na blogu), 2 pranajamy i przykładowe ćwiczenia jogi. Wśród materiałów dodatkowych znajdziecie też tabelę, która pokazuje jak poszczególne smaki wiążą się z żywiołami, które dosze wzmagają, a które równoważą, jakie mają właściwości, viryę i vipakę.

Mam nadzieję, że książka się Wam przyda i będzie czymś do czego chętnie powracać będziecie:)

Jeśli chcecie zamówić książkę, to pamiętajcie, że jest dostępna tutaj.

Newsletter

Zapisz się na newsletter, by otrzymywać ode mnie interesujące materiały o jodze i ajurwedzie oraz informacje o moich bieżących inicjatywach. Kliknij w poniższy przycisk!

Zapisz się na mój newsletter o jodze i aujrwedzie, którym wysyłam ciekawe materiały i informacje o moich inicjatywach. Bądźmy w kontakcie!

Pełną politykę prywatności Pracowni Jogi Macieja Wieloboba, która jest administratorem danych, przeczytasz tutaj.

You have Successfully Subscribed!