5 żywiołów  i 3 dosze tworzą w naszym ciele unikalną mieszankę cech, określającą, to kim jesteśmy i jak wyglądamy. Prakriti (konstytucja psychofizyczna, typ), bo  tak nazywamy naszą pierwotną naturę, z którą przychodzimy na świat, określa, która z dosz dominuje w naszym ciele. Z każdą z dosz związane są pewne właściwości/ jakości, które są bardziej lub mniej widoczne, w zależności od tego, która z nich dominuje.

Ajurweda dosze prakriti Agnieszka Wielobób

Jeśli dominuje dosza VATA, w ciele obserwujemy więcej:

  • suchości przejawiającej się pod postacią np. tendencji do wzdęć czy strzelających stawów
  • zima, objawiającego się słabym krążeniem
  • lekkości, widocznego pod postacią szczupłej sylwetki, pobudzenia emocjonalnego, kreatywności

Jeśli dominuje dosza PITTA, w ciele obserwujemy więcej:

  • gorąca, widocznego pod postacią przemian metabolicznych, mocnego agni, wyższej temperatury ciała oraz wczesnego łysienia czy siwienia
  • wilgoci, przejawiającego się w postaci miękkiej i lekko tłustej skóry czy trudności w trawieniu tłustych i smażonych potraw

Jeśli dominuje dosza KAPHA, w ciele obserwujemy więcej:

  • ciężkości, związanego z masywną budową ciała, grubego głosu
  • wilgoci, obserwowanego pod postacią wilgotnych (czasami tłustych) włosów, większej ilości tkanki tłuszczowej
  • zimna, które objawia się spowolnionym metabolizmem i trawieniem, zimną i wilgtną  skórą

Prakriti określa naturalny rozkład właściwości (ciepły-zimny, wilgotny-suchy, statyczny-ruchliwy, ciężki-lekki, …) , który pomaga zachować zdrowie. Taki rozkład, daje nam pewną równowagę, której należy się trzymać. Dzięki znajomości prakriti, poznajemy potrzeby naszego ciała, wiemy jak ono funkcjonuje i dlaczego jesteśmy tacy, a nie inni. Kiedy za sprawą czynników zewnętrznych dochodzi do zaburzenia dosz, chorujemy. Stan, w którym się wtedy znajdujemy, ajurweda określa jako vrikriti, czyli to co zaburzone. O ile nie utrzymuje się on długo, jest łatwy do zrównoważenia. Gdy zaczynamy równoważyć poziom dosz w naszym ciele, znajomość prakriti pomoże nam ustalić, do jakiego momentu powinniśmy zwiększać bądź zmniejszać daną jakość.

Poniższy test jest swego rodzaju psychozabawą, która pomoże określić wam swoje prakriti bądź vrikriti. Jeżeli chcecie poznać swoje prakriti, spójrzcie na siebie z szerszej perspektywy czasu (ostatnie 10-15-20 lat lub więcej – ile sięgacie pamięcią). Odpowiadajcie na pytania patrząc na to jakie Wasz organizm miał zawsze tendencje.

Można zaznaczyć jedną, dwie lub trzy pasujące odpowiedzi. Gdy wypełnicie test do końca, podliczcie odpowiedzi w poszczególnych kolumnach. Jeżeli wyjdzie wam, że odpowiedzi w jednej kolumnie mocno przeważają nad pozostałymi dwiema, odpowiedź będzie: twoje prakriti to vata, pitta lub kapha. Jeżeli odpowiedzi w dwóch kolumnach mają równe lub podobne wartości, a odpowiedzi w trzeciej kolumnie są zdecydowanie niższe, wtedy twoje prakriti będzie podwójne: vata-pitta/ pitta-vata, vata-kapha/ kapha-vata lub pitta-kapha/ kapha-pitta. Jeżeli odpowiedzi w 3 kolumnach mają mniej więcej takie same wartości, wtedy twoje prakriti będzie trójdoszowe, np.: vata-pitta-kapha.

Aby pobrać plik pdf z testem na prakriti kliknij tutaj.

(Plik otworzy się w osobnym oknie)