5 żywiołów i 3 dosze tworzą w naszym ciele unikalną mieszankę cech, określającą, to kim jesteśmy i jak wyglądamy. Prakriti (konstytucja psychofizyczna, typ), bo tak nazywamy naszą pierwotną naturę, z którą przychodzimy na świat, określa, która z dosz dominuje w naszym ciele. Z każdą z dosz związane są pewne właściwości/ jakości, które są bardziej lub mniej widoczne, w zależności od tego, która z nich dominuje.
Jeśli dominuje dosza VATA, w ciele obserwujemy więcej:
- suchości przejawiającej się pod postacią np. tendencji do wzdęć czy strzelających stawów
- zima, objawiającego się słabym krążeniem
- lekkości, widocznego pod postacią szczupłej sylwetki, pobudzenia emocjonalnego, kreatywności
Jeśli dominuje dosza PITTA, w ciele obserwujemy więcej:
- gorąca, widocznego pod postacią przemian metabolicznych, mocnego agni, wyższej temperatury ciała oraz wczesnego łysienia czy siwienia
- wilgoci, przejawiającego się w postaci miękkiej i lekko tłustej skóry czy trudności w trawieniu tłustych i smażonych potraw
Jeśli dominuje dosza KAPHA, w ciele obserwujemy więcej:
- ciężkości, związanego z masywną budową ciała, grubego głosu
- wilgoci, obserwowanego pod postacią wilgotnych (czasami tłustych) włosów, większej ilości tkanki tłuszczowej
- zimna, które objawia się spowolnionym metabolizmem i trawieniem, zimną i wilgtną skórą
Prakriti określa naturalny rozkład właściwości (ciepły-zimny, wilgotny-suchy, statyczny-ruchliwy, ciężki-lekki, …) , który pomaga zachować zdrowie. Taki rozkład, daje nam pewną równowagę, której należy się trzymać. Dzięki znajomości prakriti, poznajemy potrzeby naszego ciała, wiemy jak ono funkcjonuje i dlaczego jesteśmy tacy, a nie inni. Kiedy za sprawą czynników zewnętrznych dochodzi do zaburzenia dosz, chorujemy. Stan, w którym się wtedy znajdujemy, ajurweda określa jako vrikriti, czyli to co zaburzone. O ile nie utrzymuje się on długo, jest łatwy do zrównoważenia. Gdy zaczynamy równoważyć poziom dosz w naszym ciele, znajomość prakriti pomoże nam ustalić, do jakiego momentu powinniśmy zwiększać bądź zmniejszać daną jakość.
Poniższy test jest swego rodzaju psychozabawą, która pomoże określić wam swoje prakriti bądź vrikriti. Jeżeli chcecie poznać swoje prakriti, spójrzcie na siebie z szerszej perspektywy czasu (ostatnie 10-15-20 lat lub więcej – ile sięgacie pamięcią). Odpowiadajcie na pytania patrząc na to jakie Wasz organizm miał zawsze tendencje.
Można zaznaczyć jedną, dwie lub trzy pasujące odpowiedzi. Gdy wypełnicie test do końca, podliczcie odpowiedzi w poszczególnych kolumnach. Jeżeli wyjdzie wam, że odpowiedzi w jednej kolumnie mocno przeważają nad pozostałymi dwiema, odpowiedź będzie: twoje prakriti to vata, pitta lub kapha. Jeżeli odpowiedzi w dwóch kolumnach mają równe lub podobne wartości, a odpowiedzi w trzeciej kolumnie są zdecydowanie niższe, wtedy twoje prakriti będzie podwójne: vata-pitta/ pitta-vata, vata-kapha/ kapha-vata lub pitta-kapha/ kapha-pitta. Jeżeli odpowiedzi w 3 kolumnach mają mniej więcej takie same wartości, wtedy twoje prakriti będzie trójdoszowe, np.: vata-pitta-kapha.
Aby pobrać plik pdf z testem na prakriti kliknij tutaj.
(Plik otworzy się w osobnym oknie)
Hej z testu wyszło mi że jestem kapha-vata tylko teraz nie wiem co jeść żeby zrownowazyc to bo kapha jest spokojna a u mnie jest obecnie dużo nerwowość leku i strachow ,ale też mam dużo sluzu ciągły katar i takie rozleniwienie. Z wygladu przeważa kapha tylko ta nerwowość dominuje i suchą skora . To co jeść żeby to zrownowazyc i poczuć się lepiej?
test to nie wszystko, często potrzeba jeszcze zdania specjalisty by dookreślił jakim typem się jest.
Ale można zadziałać objawowo:
* sprawdź czy w Twojej diecie nie przeważają potrawy zimne z lodówki, nabiał typu białe sery, śmietany czy jogurty. DObrze to ograniczyć tak mocno jak się da. zwróć uwaga czy nie spożywasz za dużo oleju/ oliwy i innych tłuszczy w ciągu dnia. CO to za oleje? czy jesz mrożonki, dużo słodyczy, cukru, mącznych produktów?
* pilnuj regularnego trybu spania, nie zawalaj nocy i chodź spać najpóźniej 22-23. brak snu zaburza vata i sprawia że pojawia sie dużo nieuzasadnionego lęku, więc pilnuj tego 🙂
* pilnuj regularnych posiłków
* zadbaj o ty by unikać zimnego jedzenia i napojów, raczej wszystko ciepłe, woda gorąca z cytryną. to wpłynie tez na zrównoważenie vata i uspokojenie, wyciszenie.
* mogą się przydać też oddechy brzuszne, na uspokojenie układu nerwowego i wyciszenie. dobrze je robić na leżąco przed spaniem, około 12-16. albo w sytuacji kiedy odczuwasz strach czy lęk. wtedy siadasz sobie i pozwalasz by wraz z wdechem swobodnie przepona opadała w dół a brzuch łagodnie się otwierał, a z wydechem przepona powracała w górę a powietrze z brzucha wychodziło. koncentrujesz się przy tym na obserwacji oddechu i tym jak brzuch otwiera się i opada.
* Rano po wstaniu możesz wypijać szklankę lub dwie gorące wody z cytryną lub zagotować sobie w dwóch szklankach wody po pół łyżeczki kopru, kolendry i kminu oraz 1/4 łyżeczki suszonego imbiru. do tego potem dodać trochę cytryny i to wypić na czczo.
* możesz do diety wprowadzić przyprawy które rozgrzeją i osuszą: imbir suszony, pieprz czarny, kolendra, trochę kurkumy, goździki, kozieradka, asafetyda, bazylia. oraz kolendra, koper włoski, ziele angielskie, gałka muszkatołowa.
* obserwuj po czym zwiększa się nerwowość, poczucie strachu czy suchość a po czym zmniejsza.
pozdrawiam
Hej, jest możliwość by zarówno w Prakriti jak i Vikriti wyszło Vata-Pitta
tak samo? Jak mam interpretować coś takiego?
Cześć,
Tak jest taka możliwość. Oznacza to tyle że zaburzone są Twoje dominujące dosze, składające się na Twoje prakriti. W takimi wypadku powinnaś równoważyć obie te dosze, lub tylko jedną. Ale to powinien ustalić specjalista ajurwedy, który po rozmowie z Tobą będzie miał pełny ogląd.
Póki co zaglądnij tutaj: https://agnieszkawielobob.pl/prakriti-vata-pitta/
pozdrawiam
Świetnie,że mogłam przeczytać o kaphie. Jestem nią na 100%. Mogę prosić o wskazówki żywieniowe?
Ziutka,
W ramach odpowiedzi napisałam krótki artykuł na temat zaleceń dla osób z dominującą dosza kapha. Będzie jutro do południa na blogu, to zachęcam do zapoznania się.
Link do wpisu: https://agnieszkawielobob.pl/rownowaga-doszy-kapha/
pozdrawiam :|)
Dzień dobry, zrobiłam test i wyszło mi, że jestem vata-pitta. Rzeczywiście jestem zimna i równoważę to piciem ciepłych napojów, lekka – nie jest dla mnie problemem zjedzenie rolady wieprzowej z kluskami śląskimi i kapustą 🙂 ale co ciekawe przeczytałam gdzieś, że nie mogę jeść mrożonek? A ja lubię właśnie przygotować na obiad makaron/ryż z warzywami Frosty mrożonymi. Czy to źle? CZy może chodzić o inne mrożonki?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Ewelina, wg ajurwedy jedzenie między innymi mrożone jest pozbawione energii (prany). Gdy próbować opisać „mrożonki” od strony właściwości, to sa ciężkie, wilgotne, zimne. A zatem jedzenie ich będzie miedzy innymi wychładzało organizm, będzie również osłabiało agni – pogorszy się trawienie (w dłuższej perspektywie czasu). Poza tym, niestety mrożonki marketowe/ sklepowe mają to do siebie, że czasami ulegają rozmrożeniu bo np. zabraknie prądu w sklepach i lodówkach. a rozmrażanie i mrożenie ponowne jak wiadomo nie jest dobrą rzeczą.
Jeśli je zjadasz od czasu do czasu (1-2 razy w miesiącu) to nic ci nie będzie:) ALe jedzenie częściej w końcu obciąży Twój układ trawienny lub zwiększy wychłodzenie ciała.
Osobiście uważam, ze jak już mrożone, to domowe bo wiesz co pakujesz do zamrażalki, czy nie było to nadpsute jedzenie, stare itp. W sklepowym nigdy nie wiadomo. niestety.
Dziękuje bardzo!!
Cześć! Dziękuję za fajny artykuł. Najprawdopodobniej jestem typem pitta-vata (przeważający-pitta). Jednocześnie lubię ciepło, do 40 stopni czuję się OK. 🙂 Nie przepadam za chłodem i wiatrem, chociaż w trakcie wakacji nad polskim morzem przyzwyczajam się do wiatru i przestaje mi on przeszkadzać. Często mam zimne dłonie i stopy, które na dodatek pocą się….. Poza tym wszystko pasuje do pitty. Czy faktycznie jestem „mieszanym” typem, czy może jakieś zaburzenie objawia się w ten sposób? Jak to odkryć i postępować? Będę wdzięczna za odpowiedź. 🙂
A ja z kolei we wszystkich testach jestem Kapha – Vata – prawie po równo. Ale zimno lubię 🙂
Natomiast mam kłopot z określeniem co dla tak skrajnie mieszanego typu jest dobre – np w diecie, co jeść, czego unikać itp/
Agnieszko
piszę właśnie odpowiedź na Twoje pytanie w formie artykułu na blogu.
Wrzucę go jutro lub po jutrze.
pozdrawiam!
Agnieszko – przepraszam, z racji urlopu i tego, że dużo czasu spędziłam w podróży ostatnie dni, sprawa się trochę opóźniła. Ale niedługo będzie o kaphie 🙂
Agnieszko,
tutaj jest link do artykułu na temat diety równoważącej prakriti vata-kapha https://agnieszkawielobob.pl/vata-kapha-dieta/
pozdrawiam!
Pani Agnieszko, czy można prosić o jakieś info dla Vata-Pitta. Co jeść itd
Bardzo to wszystko ciekawe
JAk najbardziej, pojawi się post na ten temat.
W najbliższym czasie pójdzie post o równoważeniu pitta-kapha, a nas†ępnie napiszę jak zrównoważyć vata-pitta
Czy jest już dostępny post odnośnie równoważenia doszy vata-pitta?
Witaj Daria,
właśnie wrzuciłam tutaj: https://agnieszkawielobob.pl/prakriti-vata-pitta/
Przepraszam za czas oczekiwania, ale zdecydowanie się przeliczyłam ze swoimi możliwościami czasowymi.
Hej, oglądałam ostatnio Waszą relację na facebooku wprowadzającą do ajurwedy (miałaś naprawdę śliczne prawie-warkoczyki) i nie mogę się doczekać kolejnych wykładów C:
Od momentu, kiedy kupiłam Twoją książkę, parę miesięcy temu nie jestem w stanie dookreślić doszy dominującej.
Kiedy o nich czytam, robię testy, zawsze wychodzi mi przewaga vata.
Tylko, że nie jestem szczupłą gazelą o wąskich biodrach. Jestem zbudowana solidnie, mam piersi i lekką tendencję do tycia w okolicach brzucha, nie mam nic drobnego a moje włosy są kręcone i mocne.
Zgadza się tylko sucha skóra i niechęć do niskich temperatur.
Czy można być taką obfitą wersją waty czy najprawdopodobniej jestem w takim razie typem mieszanym?
Czy raczej nie mam nic z waty a cechy psychiczne (lękliwość, szybkie zapamiętywanie i zapominanie, upodobanie do zmian, etc), które na nią wskazują są raczej wynikiem zaburzeń tej doszy?
Pozdrawiam cieplutko
Cześć Marysiu!
Dziękuję za komplement, też lubię te warkoczyki
Trochę późno odpisuje, ale …
Zwróć sobie uwagę czy robiąc test patrzysz na siebie z perspektywy krótkiego czasu – np. ostatnich 6 miesięcy gdzie np. pojawiło się jakieś zaburzenie itp., czy przeglądnęłaś się sobie z dłuższej perspektywy czasu – kilkanaście lub wiecej lat.
Analizując test, kiedy jest trudno coś ustalić, nie zwracaj uwagi na cechy emocjonalne, bo one się zmieniają, tylko na te bardziej fizyczne, niezmienne.
Może być też tak (to duże prawdopodobieństwo), że jesteś typem mieszanym np. kapha-vata, stąd ta mieszanka.
Może być również tak, że Twoje prakriti jest inne a zaburzona jest dosza vata, jak o tym wspomniałaś sama.
Chyba nie dokońca rozwiałam Twoje wątpliwości, ale nie widząc Ciebie, trudno mi się wypowiedzieć w 100%
Pozdrawiam ciepło
Witam Pani Agnieszko 🙂 mam pytanie dotyczące tej konstytucji. Czy jest ona równoważna z pitta-kapha? Bo według wielu testów dominująca jest pitta, a nie na odwrót. Pozdrawiam 🙂
Pani Natalio, mamy 7 rodzajów prakriti (konstytucji psychofizycznej): vata, pitta, kapha, vata-pitta, vata-kapha, pitta-kapha oraz vata-pitta-kapha. Robiąc test, dowie się Pani, które z 3 dosz (jedna, dwie lub trzy) dominuje stanowiąc o Pani prakriti. Dlatego nie do końca rozumiem pytanie.
Jestem trójdoszowa. Jak żyć? 😉
Agnieszko, z radością żyć 🙂
A w wolnej chwili napiszę artykuł o tym, ale najpierw będzie dieta dla vata-pitta, bo juz jakiś czas temu obiecałam:)
pozdrawiam
Vata-kapha, ze spora przewaga vata. Ciekawy test. Jednak o czym to świadczy? Ciekawa jestem….
dzień dobry,
tutaj https://agnieszkawielobob.pl/vata-kapha-dieta/ jest opisany typ vata-kapha. Może to coś rozjaśni.
pozdrawiam
Wow, super test! Czytałam wcześniej książkę o ajurwedzie i na jej podstawie (opisowo o każdej doszy, samemu trzeba było sie ocenić) byłam przekonana że jestem vatą, ewentualnie vatą-kaphą. A tutaj w teście zdecydowanie wyszła pitta! Na drugim miejscu fakycznie vata.. Nie wiem skąd sama widziałam w sobie tyle kaphy 😀
Anna,
może być tak, że zaburzona jest dosza kapha, dlatego widziałaś tyle jej objawów u siebie.
Świetny artykuł. Czy już jest na blogu dieta dla vata-pitta ?Nie mogę znaleźć. Pozdrawiam serdecznie
Poli
dzień dobry,
Postaram się wrzucić na jutro lub pojutrze.
Pozdrawiam
Przepraszam cię Pola, niestety nie wyrobię się z tym artykułem ponieważ jestem na urlopie. PO powrocie, czyli w najbliższy wtorek powinnam go wrzucić.
pozdrawiam
Witam, dziękuję za test. Mnie wyszło, że o mojej prakriti stanowią 3 dosze.
Poproszę o wskazówki żywieniowe.
Z góry pięknie dziękuję i serdecznie pozdrawiam 🙂
Witam, po przeprowadzonej konsultacji ajurwedyjskiej ustalono, że jestem w 70% pitta, 30% kapha. Mam problem z ustaleniem właściwej dla siebie diety, przejrzałam wiele stron i artykułów, ale im więcej czytam tym mam większy mętlik. Bardzo bym prosiła o żywieniowe wskazówki.
Z góry dziękuję i pozdrawiam 🙂
Witam,
Chciałam zapytać, gdzie Pani robiła konsultację?
tzn?
U mnie pitta kapha … Ciekawe
Pani Agnieszko, mam serdeczną prośbę o pomoc w nawiązaniu kontaktu z lekarzem ajurwedyjskim. Czy zechciałaby Pani poradzić, do kogo najlepiej się udać? Z góry serdecznie dziękuję!
Niestety nie mam w Polsce żadnych kontaktów z lekarzami ajurwedy, więc nie bardzo mam kogo polecić.
Nie każdy konsultant ajurwedy jest lekarzem ajurwedy, co nie umniejsza jego kompetencji. Jeśli chodzi o konsultantów ajurwedy, to mogę kilku polecić, tylko proszę napisać gdzie Pani mieszka.