Dhatus są podstawowymi tkankami ciała, utrzymującymi go w spójnej konstrukcji. Można powiedzieć, że dhatus to „element konstruujący”, który odpowiedzialny jest za całą strukturę ludzkiego ciała. Dzięki dhatus zostają zachowane funkcje poszczególnych organów, systemów i innych, ważnych części ciała.
Ajurweda za pomocą 7 tkanek ciała (dhatus) wyjaśnia całą fizjologię człowieka. Każda tkanka wywiera specyficzny wpływ na funkcjonowanie poszczególnego układu jak i na całość organizmu. Każde kolejne dhatus powstaje jako transformacja poprzedniego oraz każde kolejne dhatus bezpośrednio wpływa na kolejne.
Istnieje 7 tkanek ciała
Rasa – plazma (podstawowa tkanka – dzięki zawartym w sobie składnikom odżywczym powstałym z pokarmu odżywia pozostałe tkanki, komórki ciała, organy)
Rakta – krew (podstawową funkcją jest rozprowadzanie tlenu i składników pokarmowych i odżywianie ciała dzięki temu)
Mamsa – mięśnie (okrywa organy wewnętrzne, wykonuje ruchy stawów i odpowiada za siłę fizyczną)
Meda – tłuszcz (nawilża tkanki i pomaga w utrzymaniu ich elastyczności, utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała, kontroluje pocenie się)
Asthi – kości (wyznaczają szkielet człowieka, będący wewnętrzną strukturą ciała, asthi jest czynnikeim budulcowym zębów, paznokci i włosów )
Majja – szpik kostny i nerwy (znajduje się w kościach i bez nich nie istnieje, przenosi również impulsy sensoryczne i motoryczne w ciele)
Shukra – nasienie, tkanki rozrodcze (odpowiedzialne za męski i żeński system rozrodczy, odpowiada za rozmnażanie)
Dhatus są częścią systemu odpornościowego. Siłą rządzącą nimi jest agni – ogień trawienny. Agni odgrywa kluczową rolę w tworzeniu i utrzymywaniu 7 dhatus. Odpowiedzialny jest również za metabolizm (przemianę materii), dzięki któremu dochodzi do powstania (odżywienia) pierwszego dhatus. Pokarm po strawieniu, czyli rasa, zawierający odżywcze składniki, odżywia każdą komórkę i tkanki w ciele. Tak więc, po transformacji plazmy (rasa) zostaje wytworzona krew (rakta). Krew przyczynia się do rozwoju mięśni (mamsa). Tłuszcz (meda) ma swój początek w mięśniach, z meda rozwijają się kości (asthi), z kości ciało produkuje szpik i układ nerwowy (majja), a z majja powstaje nasienie i tkanki rozrodcze (shukra).
Bardzo ważna jest dieta, która -odpowiednio skomponowana- pomaga odżywić konkretne dhatus.
Dodaj komentarz