7 dhatus – 7 tkanek ciała

Dhatus są podstawowymi tkankami ciała, utrzymującymi go w spójnej konstrukcji. Można powiedzieć, że dhatus to „element konstruujący”, który odpowiedzialny jest za całą strukturę ludzkiego ciała. Dzięki dhatus zostają zachowane funkcje poszczególnych organów, systemów i innych, ważnych części ciała.

Ajurweda za pomocą 7 tkanek ciała (dhatus) wyjaśnia całą fizjologię człowieka. Każda tkanka wywiera specyficzny wpływ na funkcjonowanie poszczególnego układu jak i na całość organizmu. Każde kolejne dhatus powstaje jako transformacja poprzedniego oraz każde kolejne dhatus bezpośrednio wpływa na kolejne.

Istnieje 7 tkanek ciała

Rasa – plazma (podstawowa tkanka – dzięki zawartym w sobie składnikom odżywczym powstałym z pokarmu odżywia pozostałe tkanki, komórki ciała, organy)

Rakta – krew (podstawową funkcją jest rozprowadzanie tlenu i składników pokarmowych i odżywianie ciała dzięki temu)

Mamsa – mięśnie (okrywa organy wewnętrzne, wykonuje ruchy stawów i odpowiada za siłę fizyczną)

Meda – tłuszcz (nawilża tkanki i pomaga w utrzymaniu ich elastyczności, utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała, kontroluje pocenie się)

Asthi – kości (wyznaczają szkielet człowieka, będący wewnętrzną strukturą ciała, asthi jest czynnikeim budulcowym zębów, paznokci i włosów )

Majja – szpik kostny i nerwy (znajduje się w kościach i bez nich nie istnieje, przenosi również impulsy sensoryczne i motoryczne w ciele)

Shukra – nasienie, tkanki rozrodcze (odpowiedzialne za męski i żeński system rozrodczy, odpowiada za rozmnażanie)

Dhatus są częścią systemu odpornościowego. Siłą rządzącą nimi jest agni – ogień trawienny. Agni odgrywa kluczową rolę w tworzeniu i utrzymywaniu 7 dhatus. Odpowiedzialny jest również za metabolizm (przemianę materii), dzięki któremu dochodzi do powstania (odżywienia) pierwszego dhatus. Pokarm po strawieniu, czyli rasa, zawierający odżywcze składniki, odżywia każdą komórkę i tkanki w ciele. Tak więc, po transformacji plazmy (rasa) zostaje wytworzona krew (rakta). Krew przyczynia się do rozwoju mięśni (mamsa). Tłuszcz (meda) ma swój początek w mięśniach, z meda rozwijają się kości (asthi), z kości ciało produkuje szpik i układ nerwowy (majja), a z majja powstaje nasienie i tkanki rozrodcze (shukra).

Bardzo ważna jest dieta, która -odpowiednio skomponowana- pomaga odżywić konkretne dhatus.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

3 odpowiedzi na „7 dhatus – 7 tkanek ciała”

 1. Awatar margot
  margot

  przyznaję ,że czytam o tym pierwszy raz i ciekawa jestem jak jedzeniem odżywić konkretne dhatus.

 2. Awatar Agnieszka Wielobób

  To może wydawać się skomplikowane ale w rzeczywistości to proste.
  Każda dhatus odżywia tę znajdująca się niżej : Rasa odżywia, rakta, rakta odżywia mamsa, mamsa odżywia meda itd. Pożywienie ma bezpośredni wpływ na nasz metabolizm i wszelkie przemiany zachodzące w ciele. Jeżeli więc odżywiamy się `zdrowo` podczas przemiany materi dochodzi do powstania składników odżywczych (rakta) i za pomocą krwi czyli właśnie rakta te składniki są rozprowadzane po ciele. To takie duże uproszczenie. składniki odżywcze z krwi są m.in. wchłanianie do mięśni (mamsa) i dzięki temu dobrze funkcjonują. Jeżeli więc, pokarm jest kiepskiej jakości to tych składników odżywczych nie ma za dużo lub po prostu wchłanianie jest upośledzone i np. mięśnie nie zostaną odpowiednio odżywione.
  Postaram się napisać o tym jakichś artykuł, który pomoże lepiej to zrozumieć.

  Margot, mam nadzieję, że nieco Ci się rozjaśniło.

 3. Awatar margot
  margot

  o tak zdecydowanie się rozjaśniło, może jeszcze nie wszystko wiem ,ale już kojarzę , dziękuję za wyjaśnienie
  p.s to jest bardzo podobne do koncepcji TMC i pięciu przemian , inaczej się zwie ,ale zasady są bardzo podobne , ta sama jakby logika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *