joga medytacja

Problemy ze snem z perspektywy ajurwedy

Bezsenność jest coraz bardziej powszechnym problemem, dotykającym ludzi już w każdym wieku.

Problemy ze snem, najczęściej spowodowane są zaburzeniem doszy vata, a niekiedy również pitta. Brak snu przyczynia się do powstania wielu dolegliwości, zaburzając funkcjonowanie całego organizmu na poziomie fizycznym i emocjonalnym. Bezsenność z jednej strony jest wynikiem zaburzenia, z drugiej strony sama może powodować pewne problemy zdrowotne.

Jeśli chodzi o przyczyny problemów ze snem to niepokoje i lęki odgrywają tu najważniejszą chyba rolę. Żal, gniew, stres czy nadmiar obowiązków, zbyt mocne przeforsowanie organizmu ćwiczeniami fizycznymi, pobudzenie umysłowe i depresja to kolejne czynniki, które wzmagają problem. Czynniki mające wpływ na to jak śpimy to również przejadanie się lub pominięcie posiłków czy też spożywanie nadmiernej ilości środków odurzających: kawa, napoje gazowane typu cola, alkohol, narkotyki. Bezsenność może wpłynąć niekorzystnie na apetyt i trawienie, powodując np. zaparcia, wzdęcia czy bóle. Może również osłabić naszą reakcję, spowalniając ją na tyle, że utrudni nam to funkcjonowanie w pracy lub domu. Staniemy się rozdrażnieni emocjonalnie, słabi fizycznie, nieefektywni.

Aby poradzić sobie z bezsennością, należy czasami podjąć radykalne zmiany. Ważne by w nasze życie wprowadzić więcej spokoju i rytmu. Umiejętność wprowadzenia równowagi między pracą a życiem rodzinnym również przyniesie korzystne efekty. Aby ułatwić sobie zasypianie pomocny okaże się masaż ciała ciepłym olejem sezamowym, przede wszystkim głowy i stóp, po którym dobrze wziąć ciepłą kąpiel. Dobrze sprawdzi się aktywność fizyczna, np. joga, która zawiera wiele pozycji (asan) wspomagających rozluźnienie ciała i uspokojenie umysłu, a także ćwiczenia oddechowe (np. rano 20 oddechów oczyszczających instrukcja tutaj, a wieczorem łagodny oddech brzuszny na leżąco), które pomogą w wyciszeniu umysłu, uregulowaniu oddechu i rozluźnieniu ciała.

Dr Vasant Lad w książce pt. „Ajurweda. Księga domowych środków leczniczych” podaje kilka sposobów jak sobie radzić z bezsennością:

  • herbata rumiankowa, przed pójściem spać pomaga zasnąć
  • masaż głowy i podeszw stóp olejem sezamowym, przed snem wycisza vata, poprawiając sen
  • gorąca kąpiel, albo mocno ciepły prysznic wpłynął równoważąco na vate ułatwiając sen
  • medytacja przed snem – pomaga wyciszyć rozbiegane myśli, uspokoić umysł przed snem
  • sos pomidorowy – filiżankę soku pomidorowego z 2 łyżeczkami naturalnego cukru i 2 szczyptami gałki muszkatołowej należy wypić między 4 a 5 po południu, zaś obiad/ kolację zjeść między 6 a 7.
  • w sezonie należy zjeść 10-20 wiśni, które, jak podaje autor książki, są doskonałym lekarstwem m.in. przy stresie.

Warto również zwrócić uwagę na kilka rzeczy, których nie należy robić przy problemach ze snem. Dobrze unikać jedzenia bardzo ostrego i pobudzającego jak kawa, czarna herbata, alkohol. Ponad to suchego (np. wafle, suchary itp.) oraz zimnego (zimna woda, lody). Nie powinno się pomijać posiłków, zwłaszcza kolacji, bez której często nie umiemy zasnąć. Dobre będą produkty o smaku słodkim, słonym i kwaśnym, np.: mus jabłkowy ze słodkich jabłek, ew duszone jabłka z cynamonem i imbirem jak również figi, daktyle, mango, gotowane zielone warzywa, kasze i ryż ugotowany na miękko oraz namoczone lub gotowane orzechy. Znalezienie w ciągu dnia dla siebie odrobiny czasu na krótki relaks czy pobycie z samym sobą również wpłynie odprężająco na nasze ciało i umysł.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

4 odpowiedzi na „Problemy ze snem z perspektywy ajurwedy”

  1. […] – fantastyczne notki na temat zdrowego snu u Agnieszki Maciąg i Agnieszki Wielobób […]

  2. […] – fantastyczne notki na temat zdrowego snu u Agnieszki Maciąg i Agnieszki Wielobób […]

  3. Awatar Asiulka
    Asiulka

    Wprowadzenie rutyny przed snem na pewno pomaga. Jestem tego świetnym przykładem. Wprowadziłam właśnie pewne rzeczy do życia, które robię przed snem i organizm się wycisza i wie że to już pora na sen, więc szybciej zasypiam. I to z dietą też ważne – nie sądziłam że to co w siebie „wkładam” ma aż taki wpływa ale ma! Zmiana diety, pewne wieczorne rytuały i suplementy (olej cbd hempking) i już nie leżę godzinami w łóżku, tylko… zasypiam 🙂

    1. Awatar Agnieszka Wielobób

      To prawda, rytuały same w sobie są dobre dla wprowadzenia spokoju umysłu:) A te przed snem pomagają w spokojnym śnie:) Polecam jeszcze tuż przed snem, masowanie stóp ciepłym olejem (kokosowy – jesli masz za dużo gorąca oraz latem, ew sezamowy w zimie). Masujesz stopy od pięty po czubki palców i spowrotem, przesuwając dłonią dokładnie przez środek stopy. Ruchy powinny być powolne, spokojne. Kilka minut jedna stopa, kilka druga stopa. Potem resztę oleju jaka została na dłoniach wcierasz delikatnie w uszy. To taki dożywotni rytuał, który na mnie bardzo fajnie działa:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *